تبلیغات
روانشناسان بالینی - هر که هوشش بیش ، استرسش بیشتر!

روانشناسان بالینی

دانش بدون تكامل اخلاقی خطرناک و نابود كننده است...افرادی که در زندگی خود بیش از حد دچار استرس می شوند ممکن است از هوش سرشاری برخوردار باشند. طبق تحقیقات اخیر احساس نگرانی و اضطراب ممکن است به همراه هوش تکامل یافته باشد و یکی از ویژگی های سودمند انسان ها محسوب شود.

جرمی کوپلن، روانکاو و پروفسور مرکز پزشکی بروکلین می گوید: "اگرچه غالباً نگرانی بیش از اندازه یک ویژگی منفی و هوش بالا یک ویژگی مثبت تلقی می شود، اما نگرانی و استرس به انسان کمک می کند تا از موقعیت های خطرناک  اجتناب کند. در واقع نگرانی باعث می شود که این افراد اصلاً ریسک نکنند و بنابراین کمتر در معرض خطر قرار بگیرند. بنابراین استرس و نگرانی مانند هوش برای انسان ها سودمند است."


در یکی از تحقیقات ژورنال Frontiers in Evolutionary Neuroscinence ،بیست و شش بیماری که به نوعی استرس بیمارگونه مبتلا بودند، و 18 نفر داوطلب که در سلامت ذهنی به سر می بردند مورد آزمایش قرار گرفتند. یافته های این تحقیق نشان دهنده ارتباط بین سطح استرس بالا و هوش بیشتر بود.

اما در بین افراد سالم نتیجه برعکس بود، یعنی کسانی که بیشترین سطح استرس را داشتند از هوش کمتری برخوردار بودند.

بنابراین می توان گفت کسانی که به استرس بیش از اندازه مبتلا هستند از هوش بیشتر، و افرادی که سطح استرس متوسط دارند از هوش کمتری برخوردارند. طبق این تحقیقات نگرانی همیشه یک پاسخ منفی نیست بلکه می تواند برای افراد مفید باشد.

علاوه بر توزیع پرسشنامه و تست هوش، اسکن هایی نیز از مغز شرکت کنندگان گرفته شد که نتایج فوق را تأیید می کرد.

طبقه بندی: تحقیقات،
برچسب ها:هوش، استرس، رابطه هوش و استرس، جرمی کوپلن،

[ جمعه 22 فروردین 1393 ] [ 09:10 ق.ظ ] [ احد عبدالمحمدی ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه