تبلیغات
روانشناسان بالینی - بخشش و آرامش ...

روانشناسان بالینی

دانش بدون تكامل اخلاقی خطرناک و نابود كننده است...


تعریف تازه‌ای از بخشش
بخشش، کار بسیار سختی است امّا می‌تواند روان انسان را به آرامش برساند. چیزی که این کار را برای اغلب ما دشوار می‌سازد، به تعریفی که از «بخشش» در سر داریم برمی‌گردد. ما فکر می‌کنیم که بخشش بدین معنی است که باید همه چیز را فراموش کنیم و همه چیز دوباره به همان شکلی که قبلاً بود برگردد. این تعریف «مقدس» از بخشش، برای اغلب ما قابل هضم نیست. چگونه می‌توان یک چیز فراموش نشدنی را فراموش کرد؟ چگونه می‌توان یک عمل نابخشودنی را بخشید؟ امّا برای لذت بردن از مزایای بخشش لازم نیست این قدر راه دور برویم. همه کاری که باید انجام دهیم این است که تصمیم بگیریم که به جلو حرکت کنیم و خودمان را از دست آسیب‌ های قدیمی رها سازیم. ما نباید از اتفاقی که افتاده چشم‌ پوشی کنیم. چیزی که غلط بوده هنوز هم غلط است. ما نباید آن شخص را دوباره به زندگی خود دعوت کنیم و یا دوباره با او از سر دوستی برآییم.(یا به عبارتی یک اشتباه را چند بار تکرار کنیم). کاری که باید بکنیم این است که به خودمان اجازه دهیم تا تمام هیجانات و احساسات منفی مربوط به آن شخص را بیرون بریزیم. تا وقتی که چنین نکرده‌ایم، در واقع به عمل گذشته آن شخص اجازه داده‌ایم که همچنان ما را ناراحت کند و به ما آسیب رساند. امّا گزینه ی دیگری نیز پیش رو داریم و آن این است که جلوی این آسیب‌رسانی به خود را بگیریم. این تعریفی از «بخشش» است که برای اغلب ما انجام پذیر می‌باشد.

شما می‌توانید تمرین زیر را همین الان انجام دهید تا خود را از آسیب‌های پیش گفته برهانید و زندگی عادی و سالم خود را دوباره به دست آورید:لیستی از نام کسانی که شما را ناراحت کرده‌اند و عملی که انجام داده‌اند تهیه کنید. مثلاً

........ (نام شخص) ....... به خاط این که ....... (عملی که انجام داده است) ......... مرا ناراحت کرده است. 

حال، به یک مکان آرام و ساکت که بتوانید در آنجا تنها باشید و به هر یک از این اتفاقات ناگوار و دردناک فکر کنید، بروید. به این اتفاقات به طور دقیق و تا جزئی‌ترین سطح فکر کنید و ناراحتی پیش آمده را به طور کامل در وجودتان حس کنید. سپس خودتان را جای طرف مقابل بگذارید. فکر می‌کنید چه انگیزه‌ای باعث شده است که او آن‌ گونه رفتار کند؟ آیا از بیماری روانی رنج می‌برد؟ چه هراس‌ها و نگرانی‌هایی انگیزه ی رفتارش بوده است؟ اینک به اثرات تخریبی عمل آن‌ ها بر روی خود فکر کنید. آیا این کار شما را عصبانی می‌کند؟ آیا می‌خواهید آن را متوقف کنید؟ بله! اکنون این تمرین را برای تمام کسانی که در لیستتان نامشان را آورده‌اید تکرار کنید. اگر دارید مستقیماً با آن‌ها صحبت می‌کنید با صدای بلند این کار را بکنید:

......... (نام شخص) ......... اکنون من می‌فهمم که چرا آن‌ گونه رفتار کردی و متأسفم که آنقدر تحت فشار قرار داشتی که حس می‌کردی باید آن را به فرد دیگری تحمیل کنی تا توان و قدرتت را دوباره به دست آوری. من البته دیگر به تو اجازه نمی‌دهم که به من آسیب رسانی. من تصمیم گرفته‌ام که به خاطر سلامتی خودم، دردها و ناراحتی‌ های ناشی از عمل تو را از خود دور کنم. من می‌دانم که این کار به معنی کوچک شمردن یا چشم‌ پوشی از رفتار بد تو نیست. بلکه بر ارزش من به عنوان یک انسان و حق من برای رها شدن از ناراحتی ناشی از عمل تو ، صحّه می‌گذارد. من تصمیم گرفته‌ام که به شرایط عادی زندگیم بازگردم. بنابراین اکنون تمام هیجانات و احساسات ناراحت کننده‌ای را که در من به خاطر رفتار تو وجود داشت بیرون می‌ریزم. 
من اکنون رها و سبکبال شدم. 


رسول خدا(ص) در سرشت خود آراسته به بردبارى و عفو و گذشت بود، با این‏كه قدرت برانتقام داشت، و بدین ترتیب دستور الهى را امتثال كرد كه فرمود: «خُذِ العَفْوَ وَأْمُرْ بِالعُرْفِ وَأَعْرِضْ عَنِ الجاهِلِینَ».

در تفسیر این آیه شریفه گفته شده با كسى كه قطع رابطه با تو نموده ارتباط برقرار كنى و به كسى كه تو را از اعطا محروم ساخته است، بخشش نمایى و كسى را كه به تو ستم روا داشته، عفو كنى؛ زیرا اگر با كسى كه قطع رابطه با تو نموده، ارتباط برقرار سازى، درحقیقت او را بخشوده ‏اى و اگر به كسى كه تو را از اعطا محروم ساخته بخشش نمایى، كار نیكى را انجام داده ‏اى و آن‏گاه كه كسى را كه به تو ستم روا داشته مورد عفو و گذشت قرار دهى، درواقع از افراد جاهل و نادان رو گردان شده ‏اى.

و دوباره: 

<< دیگران را ببخش، نه برای اینکه آن ها لایق بخشش اند ، به خاطر اینکه تو لایق آرامشی.>>


منبع:

“The Healing Power of Forgiveness”, Nancy Schimelpfening, June 12, 2006. 
http://psychology.about.com

با ویرایش و تصرف 

طبقه بندی: راهنمایی، روانشناسی، سلامت و بهداشت روانی،
برچسب ها:بخشش، آرامش، بخشش و آرامش،

[ دوشنبه 26 اسفند 1392 ] [ 01:08 ب.ظ ] [ احد عبدالمحمدی ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه